ПРОГРАМ ЗА НОЋ МУЗЕЈА У ЧАЧКУ
16. мај 2015. године
Програм овогодишње манифестације Ноћ музеја, која ће се, по дванаести пут, одржати и у Чачку, у суботу, 16. маја, од 17 сати до 1 сат после поноћи.
Уметничка галерија „Надежда Петровић“:
1. МУЛТИМЕДИЈАЛНА ДОКУМЕНТАРНА ИЗЛОЖБА
„НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ 1915-2015“
Галерија “Надежда Петровић”
Документарно – едукативна изложба којом је почело обележавање 100 година од смрти наше знамените сликарке. Поставку сачињавају слике из збирке Надеже Петровић коју поседује Уметничка галерија “Надежда Петровић”, штампани документи, писма И репродукције Надеждиних слика из периода који су темељно обележили нашу скорију историју а којима је сликарка била најближи сведок. Први И Други балкански рат И Први светски рат је Надежда провела у првим редовима санитетске службе помажући у лечењу рањених И оболелих од тифуса. Све време она користи сваки слободан тренутак да слика, пише о ужасима рата И шаље писма породици И пријатељима. Њене слике тог периода зраче , потпуно неочекивано, дирљивом поетиком И необузданом екпресионистичком динамиком. У току Ноћи музеја организована су стручна вођења на сваких сат времена.
2. “СА НАДЕЖДОМ КРОЗ ВРЕМЕ – кратки драмски комади“
Тераса Уметничке галерије “Надежда Петровић”
Романсиране приче из живота Надежде Петровић и њене породице написане у облику кратких драмских комада. Приче су написане на основу стварних историјских чињеница (стварних ликова и догађаја) и тачних биографских података из живота Надежде и њене породице, али представљају слободну интерпретацију догађаја. Међу обрађеним темама за Чачане ће, вероватно, бити најзанимљивије приче које се дешавају у Чачку (н.п. први час Мите Петровића (Надеждиног оца) у гимназији, окупљање породице пред Надеждино крштење, Надеждина шетња до чачанске пијаце после завршетка Српско-турског рата) у којима ће се сазнати мноштво детаља из живота у тадашњој чачанској вароши. Један од циљева овог пројекта је био и боље упознавање грађана са десетогодишњим боравком породице Петровић у Чачку (1869 – 1879), које расветљавамо на основу стручних истраживања.
19:00
‘’Крштење Надежде Петровић у Чачку’’ (1873)
ОШ ‘’Котража’’, Котража
20:00
‘’Надежда са бртаом Растком у Венецији’’ (1914)
ОШ ‘’Божо Томић’’, Пријевор
21:00
‘’Надежда слави Светог Стефана у Минхену’’ (1900)
Гимназија Чачак
3. ИЗБОР СЛИКА ИЗ СПОМЕН ЗБИРКЕ БОГИЋА РИСИМОВИЋА РИСИМА
Галерија Рисим – централни простор
За ову прилику Уметничка галерија „Надежда Петровић“ је издвојила слике чачанског сликара које нису чест избор у поставци.
4. PUZZLES – ЕДУКАТИВНА НАГРАДНА ИГРА ЗА ДЕЦУ
Галерија Рисим – централни простор, од 17 – 22х
Игра за децу предшколског узраста у којој ће млади учесници добити задатак да помоћу компјутерске пуззл анимације склопе слику коју изаберу у оквиру изложених радова. Најбржи такмичари ће бити награђени.
5. ФИЛМ ’’СО ЗЕМЉЕ’’, документарни, р. Вим Вендерс, Џулијано Риберо Салгадо, 109’, Француска, 2014.
Галерија Рисим – сала за пројекције, централни простор у 22х
Последњих 40 година, фотограф Себастиао Салгадо путовао је континентима, пратећи кораке вечно мењајућег човечанства. Сведочио је неким од најзначајнијих догађаја скорије историје; међународним сукобима, изгладњивањима и протеривањима. Сада се упушта у откривање прастарих предела, дивље флоре и фауне, и грандиозних пејзажа у склопу огромног фотографског пројекта који одаје почаст лепоти планете. Живот и дело Себастиаоа Салгада су нам обелодањени од стране његовог сина, Џулијана, који је његов сапутник, и Вима Вендерса, као колеге фотографа.
6. АНА ПРОДАНОВИЋ – Процеси у природи
изложба графика и цртежа
Галерија Рисим – сутеренски изложбени простор
Механички поступци, хемијски поступци, отискивање структура, својства материјала, све остало што је кориштено у графици, уметница је настојала да што верније пренесе у цртеж и мотив и носилац композиције цртежа. Они приказују процесе разградње и нестајања, али и епигенезе-развоја и настајања живота, процесе промене потенцијалне у кинетичку енергију – кретање. Тама и јаки контрасти су елементи који указују на застрашујућу моћ природе и њену метафизичку недокучивост.
Дом културе:
1. УПРКОС СВЕМУ, ИЗЛОЖБА ОМОТА ЛП ПЛОЧА ИЗ КОЛЕКЦИЈЕ ГОРАНА ЖИВАНОВИЋА
Средњи хол
изложба 100 омота ЛП плоча (еx YУ) из колекције Горана Живановића. Еволуција домаћег омота за плочу од безнадежног кича до правог арт симбола. Омоти које су радили наши познати дизајнери као што су Драган С. Стефановић, Југослав Влаховић, Игор Кордеј, Мирко Илић и други.
2. МУЗИЧКЕ ИЛУСТРАЦИЈЕ ГРУПЕ “ДЕ ФАЦТО“ ИЗ ЧАЧКА
Средњи хол, од 21 – 01х
акустични бенд изводи музику група и солиста чији су албуми представљени на изложби „Упркос свему“
3. ВЕЛИЗАР КРСТИЋ, изложба слика
Ликовни салон
уља на платну дугогодишњег професора Ликовне академије, признатог и награђиваног сликара
4. BLUES MEMORY, ИЗЛОЖБА БЛУЗ ПЛАКАТА
Горњи хол
изложба блуз плаката из колекција Милоша Трифуновића Зеца (Организација Асоцијација за уметност и културу „Карусел“ и Дом културе Чачак)
Градска библиотека ‘’Владислав Петковић Дис’’:
1. ПРОМОЦИЈА ДОКУМЕНТАРНИХ ФИЛМОВА О ДИСУ И АРХИТЕКТИ МИХАИЛУ МИТРОВИЋУ
Одељење за одрасле цитаоце, 21х
Отворено од 19 – 23х
2. ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМОВА ЗА ДЕЦУ И ЧИТАЊЕ БАЈКИ
Дечје одељење, библиокутак, од 19 – 21х
У Ноћи музеја, упис нових чланова у библиотеку биће јефтинији 50%!
Међуопштински историјски архив:
1. ЛИЧНОСТИ И ПОТПИСИ, АУТОГРАФИ ПОЗНАТИХ ЛИЧНОСТИ НА ДОКУМЕНТИМА АРХИВА ЈУГОСЛАВИЈЕ
Галерија Историјског архива
Аутографи остају као спомен на једно време , када су постојали лични секретари који су од заборава и за историју чували читаве архиве својих моћних шефова – председника влада, министара, монарха. Потписи су истраживачима јако важни као доказ изгледа рукописа јунака догађајачесто су слова из потписа најважнији доказ да је нека непотписана белешка на документу потекла од извесне политичке личности
Сабрано је 156 аутограа личних потписа важних личности повезаних са историјом Југославије предратног и послератног периода.Први потпис и фотографија на овој изложби је Петра И Карађорђевића, последњег краља Србије и првог бладара новоформиране Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, преко европских и светских владара до последњег Герхарда Шредера, немачког канцелара, можете пратити и дипломатске везе и значај који је једна држава чија се документа чувају у Архиву Југославијеимала у датом тренутку и временима.
O autoru
Povezani sadržaji
Postavite komentar
You must be logged in to post a comment.