На Алфа БК Универзитету одржан округли сто под називом „Знање или вештине“
О важним темама у важном тренутку: На Алфа БК Универзитету одржан округли сто под називом „Знање или вештине“ или „Знање и вештине“

Дана 30. маја 2024. године, у просторијама Алфа БК Универзитета у Београду, одржан је округли сто под називом „Знање или вештине“ или „Знање и вештине“. Организатори округлог стола били су Научно друштво за управљање организацијама и Институт за стратешке студије и развој „Петар Карић“. Догађај је окупио експерте из различитих области, укључујући образовање, пословни сектор и стратешки развој, са циљем да се дискутује о кључним питањима која се односе на будућност запошљавања и неопходне компетенције.
Основни циљ овог округлог стола био је да се истраже и дефинишу потребе послодаваца за вештинама као што су креативност, критичко размишљање, решавање проблема, као и интерперсоналне и социо-емоционалне вештине. Посебан акценат је стављен на важност сарадње, координације и ефективне комуникације у савременом радном окружењу.
Поред професора Алфа БК Универзитета, у округлом столу учествовали су и истакнути стручњаци и уважени гости са Факултета организационих наука Универзитета у Београду, Универзитета EDUCONS, Универзитета Унион – Никола Тесла, као и из компанија Телеком Србија, Generali осигурање, Transnafta, DualPVC и Euroaudit.

Током дискусије, учесници су покушали да пронађу одговоре на следећа питања:
- Да ли су увек препознати адекватни захтеви друштвеног и економског развоја?
- Како бисте оценили садашње стање у образовању?
- Како бисте оценили процес стицања вештина?
- Шта је обавезно знање и вештина у вертикалној социјалној мобилности?
- Да ли су сви процеси јасни у систему образовања?
- Како оцењујете однос квалитета образовања и стеченог знања и вештина?
- Да ли је дигитална технологија основ квалитетне комуникације?
- Шта би у поступку образовања и вештина требало и могло да се измени, да се олакша (поједностави)?
Учесници округлог стола су истакли неколико важних закључака:
- Потреба за интеграцијом знања и вештина у образовне програме је кључна за припрему будућих генерација за тржиште рада.
- Образовни систем треба да се фокусира на развој критичког размишљања, креативности и решавања проблема, поред традиционалног академског знања.
- Интерперсоналне и социо-емоционалне вештине постају све важније у савременом радном окружењу и треба их укључити у наставне планове.
- Дигиталне технологије могу значајно допринети унапређењу квалитета комуникације и колаборације међу ученицима и наставницима.
На основу закључака са округлог стола, предложено је неколико препорука за унапређење квалитета образовања и развоја вештина:
- Увођење интердисциплинарних програма који комбинују академско знање са практичним вештинама.
- Повећање улоге практичне наставе и пројектних активности у образовним програмима.
- Стална едукација наставног кадра за коришћење савремених технологија у настави.
- Сарадња између образовних институција и послодаваца како би се боље разумеле потребе тржишта рада и прилагодили образовни програми.
Округли сто „Знање или вештине“ или „Знање и вештине“ пружио је платформу за значајну дискусију о будућности образовања и запошљавања. Учешћем истакнутих стручњака, постигнут је консензус о важности интеграције знања и вештина у образовне системе како би се млади људи боље припремили за изазове савременог тржишта рада. Организатори су изразили задовољство резултатима и најавили наставак сличних активности у будућности.

Аутор фотографија: Урош Марковић