Ауторски текст Богољуба Карића – Геополитичка визија будућности: Србија у новом глобалном поретку

Богoљуб Карић, породичан човек, визонар, филантроп и један од најпознатијих пословних људи са Балкана, изнео је своју анализу и визију будућности Србије, указујући на кључне факторе који ће обликовати њену судбину. Анализу преносимо у целости:
Свет данас пролази кроз тектонске промене које ће обликовати геополитичку стварност у наредним деценијама. Стварање мултиполарног света, предвођено успоном Кине, Русије и других чланица БРИКС-а, представља изазов који приморава Сједињене Америчке Државе да редефинишу своју стратегију глобалног лидерства. Председник Доналд Трамп, са својом визијом „супер-државе“, отвара нову епоху у којој ће Америка настојати да очува своју доминацију у све комплекснијим околностима.
Нови глобални изазови и Трампова стратегија
Глобална равнотежа моћи се мења. БРИКС, предвођен Русијом, Кином и Индијом, намеће изазов западном систему економије и политике. Иако овај савез показује огроман потенцијал захваљујући својој демографији, природним ресурсима и тржиштима, он и даље има кључни недостатак – недостатак јединствене војне силе која може заштитити њихов капитал и обезбедити геополитичку стабилност.
Управо у тој слабости лежи прилика за Америку. Председник Трамп је препознао да је будућност Америке у стварању јединственог, интегрисаног ентитета – супер-државе која ће доминирати у свим сферама: од економије и технологије, до војне и геополитичке моћи. Његова визија укључује уједињење Канаде, Гренланда и Панамског канала са Сједињеним Америчким Државама. Ове територије нису само географски важне – оне су кључне за стратешку и економску моћ будуће Америке:
- Канада доноси огромне природне ресурсе и стабилан економски систем.
- Гренланд, са својим стратешким положајем и минералним богатствима, отвара врата ка Арктику и његовим енергетским потенцијалима.
- Панамски канал, кључна тачка глобалне трговине, симболично и стратешки би се вратио под контролу САД-а.
Трампова идеја није само визија тренутка већ план који ће трансформисати глобални поредак у наредних 200 година.
Одговор на БРИКС: Војна моћ као основа стабилности
За разлику од председника Путина, којег данас називају главним архитектом мултиполарног света са БРИКС-ом, чија је економска снага неоспорна, али који нема чврсту војну компоненту, америчка стратегија почиње од војне доминације. Трампова визија се ослања на принципу да стабилна економија не може постојати без мира у свету, а светски мир не може постојати без снажне војне моћи која га штити, како он то каже „Peace through strength“ или у преводу „Мир кроз снагу“, то јест мир је могуће очувати само ако си довољно снажан, толико снажан да ће то обесхрабрити друге да те нападну.
Ова стратегија није нова, али сада добија додатну димензију кроз улагања у свемирске технологије и нове облике рата.
Будућност ратова: Свемир као нова бојна поља
Илон Маск, са Теслином визијом и пројектима у свемирској индустрији, постаје кључни актер у овој транзицији. Маск ће највероватније развијати космичку војску и сателитске системе који редефинишу начин вођења глобалних сукоба. Маскова визија је фасцинантно изречена у његовој мисли: „Морамо проширити опсег и степен свести како бисмо боље разумели природу свемира и разумели смисао живота“. По мом убеђењу, ратови будућности неће се водити по шумама и пољима, већ путем сателита и у свемиру. Ове промене стварају нову геополитичку реалност у којој Америка планира да остане водећа сила.
Србија и Балкан – стратешки избор за опстанак
У том контексту, поставља се питање: где је Србија у новом светском поретку? Као мала земља, Србија се суочава са изазовом да донесе кључну одлуку о свом спољнополитичком курсу. Неутралност, која се често представља као опција, може бити опасна на дужи рок. Геополитичка реалност је јасна – свет се дели на савезе и сфере утицаја, а земље које не изаберу страну ризикују маргинализацију, па чак и нестанак у наредним деценијама.
Србија мора да сагледа ширу слику и препозна савезнике који нуде стабилност, сигурност и развој. Референдум о стратешкој оријентацији земље може бити кључно средство којим би народ Србије одлучио о својој будућности. Без јасне оријентације, Србија ризикује да постане колатерална штета у глобалним сукобима интереса великих сила.
Поред геополитичких и економских аспеката, важан је и повратак основним вредностима. Трампова визија није само заснована на економском и војном успону, већ и на обнављању традиционалних породичних вредности. Породица, вера и заједништво поново постају темељи будуће цивилизације. Србија, као земља са богатом традицијом и православним идентитетом, може пронаћи своје место у овој визији.
Закључак
Свет улази у нову еру у којој се мултиполарна динамика сукобљава са тежњом за доминацијом појединачних сила. Америчка визија „супер-државе“, предвођена председником Трампом, настоји да осигура глобалну стабилност кроз интеграцију и моћ. С друге стране, БРИКС и остали савези представљају алтернативу, али са ограничењима која их чине рањивим на спољне изазове.
О аутору
Богољуб Ј. Карић, рођен је 1954. године у Пећи. Дипломирао је на Природно-математичком факултету у Приштини, на одсеку за географију. Магистрирао је на Економском факултету у Нишу на тему „Организација и развој мале привреде“. Заједно са три брата и сестром основао је породичну фабрику „Браћа Карић“ у Пећи 1971. године. У периоду од скоро пола века развио је велику компанију која послује у разним областима широм света: телекомуникације, грађевинарство, финансије, образовање, медији, трговина… Председник је међународног комитета „Никола Тесла“, експерт УН Програма за одрживи развој, члан UN Global Marketplace-а и члан UN програма «AI for Good». Карић је пионир и реформатор капитализма Југославији и Горбачовској Русији, визионар, градитељ, филантроп и архитекта новог економског светског поретка.
ауторски текст Богољуба Карића