DODELJENE POVELJE „LIDER ODRŽIVOG RAZVOJA“
30. jun 2015. godine
Na četvrtoj konvenciji Centralno-evropskog foruma za razvoj, CEDEF, koja je održana danas u Čačku, među 20 opština i opštini Gornji Milanovac dodeljena je povelja„Lider održivog razvoja“ za izuzetno zalaganje u primeni mera energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije i zaštite životne sredine.
Povelju je primio predsednik opštine Milisav Mirković i istakao da se naša lokalna samouprava može pohvaliti odlučnim i odgovornim vođstvom koje svakodnevno predano radi na unapređenju ekonomskog, tehnološkog, socijalnog i kulturnog razvoja.
Među dobitnicima povelje„Lider održivog razvoja“ su i druge opštine i gradovi iz cele Srbije koji takođe imaju izuzetne rezultate u razvoju i primeni obnovljivih izvora enerije, energetske efikasnosti, upravljanju otpadom i vodama na svojoj teritoriji, kao što su Čačak, Čajetina, Ivanjica, Koceljeva, Lajkovac, Lučani, Požega, Rača, Sjenica, Topola, Kragujevac, Kraljevo, Loznica, Osečina, Nova Varoš, Užice, Velika Plana, Mionica i Vrnjačka Banja.
Kriterijumi za dodelu povelje bili su dobro upravljanje, posvećenost potrebama građana i dugoročnim interesima održivog „zelenog“ razvoja.
U okviru CEDEF godišnjeg Programa za gradove i opštine Srbije – Lideri održivog razvoja 2015, organizuje se niz Konvencija – regionalnih skupova širom Srbije a pod pokroviteljstvom Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstva rudarstva i energetike, Odbora za zaštitu životne sredine Narodne skupštine i Agencije za zaštitu životne sredine.
Planirano je ukupno pet ovakvih konvencija širom Srbije, koje okupljaju predstavnike svih gradova i opština u našoj zemlji.
Prve trikonvencije održane su u Sremskoj Mitrovici, Kruševcu i Zrenjaninu, a nakon Čačka domaćin će biti i grad Beograd.