СВЕТАЧНИК 5. МАРТ – НЕДЕЉА ПРАВОСЛАВЉА
5. март 2017. године
СВЕТИ ЛАВ ЕПИСКОП КАТАНСКИ
Под вулканском планином Етном, у граду Катани, би Лав свети добрим пастиром и милосрдним наставником људи. Велико попечење имаше око болних и сиротних. И ревност његова за веру би онако исто велика као и милосрђе његово према невољним. Појави се у том граду неки мађионичар Илиодор, који опсењиваше народ разним маштаријама, и веома развраћаше младеж. Једном за време Божје службе уђе у храм Божји и поче своје опсенарије. Свети Лав приђе к њему, веза га једним крајем омофора и одведе на тржиште градско. Ту нареди да се наложи велика ватра, и кад се ватра разгори, он стаде посред огња и увуче у њ и Илиодора. Илиодор сав изгори, а Лав оста жив и нетакнут. Постидеше се од тога сви они који беху залуђени Илиодором и који гледаху у њему неко божанство. А милосрдни и ревносни Лав прочу се по целоме царству као велики чудотворац, који својим светлим чудесима помаже људима. Када сконча свој ток, пресели се душом ка Господу, а из његових мошти потече целебно миро. Скончао у VIII веку.
НЕДЕЉА ПРАВОСЛАВЉА
У овај дан слави се спомен успостављања поштовања икона 843. године, за време царице Теодоре, и патријарха Методија, после дугог гоњења икона у VIII и IX веку, и зато се ова недеља и зове Недељом православља, тј. Недељом праве вере. Како је све то било изложено је у Синаксару ове недеље. А у овај дан, помиње се и чудо са царем Теофилом, гонитељем икона, којем су опроштени греси, пошто се Црква молила за њега, а он се потом покајао.
Исто тако, после часова, а пре Литургије, или пред крај богослужења, обавља у овај дан, у саборном храму – надлежни архијереј тзв. Чин православља, тј. архипастир излази на средину цркве са свештенослужитељима који износе иконе Спаситеља и Богородице, и полажу их на аналогије (налоње). Саставом својим, Чин је иначе молебно и благодарствено пјеније, а главна му је мисао – молба за очување мира у Цркви, и за обраћање заблуделих на пут истине.