БОГОЉУБ КАРИЋ О ПРОМЕНАМА У БЕЛОЈ КУЋИ

Тектонске промене у Белој кући: Како је Зеленски нехотице помогао Русији и отворио пут новом светском поретку?
Богољуб Карић, угледни српски предузетник, филантроп и визионар, анализирао је најновије догађаје у свету и тектонске промене у односу Сједињених Америчких Држава и Руске Федерације, које су настале након састанка председника САД и Украјине. Састанак између председника Украјине Володимира Зеленског и америчког председника Доналда Трампа, одржан 28. фебруара 2025. године, поред тога што је био неуспешан дипломатски догађај – открио је суштинске промене у глобалној геополитичкој равнотежи. Док су многи аналитичари пожурили да прогласе Зеленског губитником, право питање је: да ли је овај сусрет открио нешто много значајније – почетак редефинисања америчке стратегије према Русији и Европи, што може преобликовати будућност света у наредних сто година?
Зеленски – несвесни савезник Русије?
Начин на који је Зеленски наступио у Овалном кабинету био је далеко од класичне дипломатије. Његов говор био је агресиван, импулсиван и потпуно ван државничких норми. Уместо да преговара, он је отворено одбио сваки предлог америчке администрације који би укључивао компромис са Русијом. Његов циљ није био мир под било каквим условима, већ наставак рата до апсолутне победе, иако је свима јасно да такав исход није могућ без директног војног ангажмана Запада против Русије, што би водило у глобални сукоб. Међутим, у том наступу, Зеленски је несвесно учинио оно што се у Москви могло доживети као огромна дипломатска победа. Његов бес и нескривени сукоб са Вашингтоном указали су на дубоки јаз између САД и Европе, подстичући процес који Русија одавно прижељкује – слабљење америчког утицаја на континенту и отварање простора за нове односе са европским силама.
И док је Европа месецима покушавала да балансира између подршке Украјини и очувања својих економских интереса, Зеленски је својом исхитреном реториком довео до нечега што би могло имати историјске последице – одвајања европске политике од америчке. То је управо оно што је Русија годинама покушавала да постигне – раскид европске зависности од Вашингтона и отварање простора за будућу сарадњу са Москвом на новим основама.
Трампова визија: Америка мења геополитичку парадигму
Оно што се такође јасно види из овог састанка јесте дугорочна геополитичка стратегија САД под Трамповим лидерством. За разлику од претходних администрација, које су Русију третирале као непријатеља и гурнуле је према Кини и азијским савезницима, Трампова стратегија иде у супротном правцу – препознавање Русије као кључног глобалног играча и потенцијалног савезника Америке у будућности.
Ово је суштински преокрет у америчкој спољној политици. Уместо исцрпљивања у конфликтима са Русијом и економског оптерећења кроз војну подршку Европи, Трампова администрација јасно види да се далеко профитабилнији и стратешки одрживи савез може постићи управо са Москвом. Такав савез би омогућио САД да се фокусирају на кључног геополитичког ривала – Кину, док би Европа, остављена да се сама сналази, морала да редефинише свој положај у новом светском поретку.
Нова реалност: Америка и Русија – од непријатеља до стратешких партнера?
Састанак у Овалном кабинету је показао да се свет налази на преломној тачки. Америка је препознала да је одржавање конфронтације са Русијом дугорочно неисплативо и да су јој потребни нови геополитички савезници. Уместо бескрајних војних интервенција и исцрпљивања ресурса у конфронтацији са Москвом, нова стратегија САД може бити постизање економских и политичких договора са Русијом, чиме би се глобална равнотежа моћи потпуно променила.
С друге стране, Европа сада остаје између два избора – да настави да прати америчке интересе и ризикује да изгуби економску стабилност, или да се приближи Русији, што би значило радикално редефинисање спољне политике ЕУ. Ако овај тренд заживи, бићемо сведоци стварања потпуно новог глобалног поретка у коме ће Америка и Русија, уместо да буду вечити противници, постати кључни стратешки партнери у борби против растуће кинеске доминације. Посебно је значајно стратешко партнерство Русије и Америке у енергетском партнерству. У том сценарију, Европа, која је до сада била ослонац америчке политике, може остати изолована и принуђена да пронађе сопствени пут у новом геополитичком окружењу.
Закључак: Нова ера глобалне политике почиње
Састанак у Белој кући није био само неуспешан покушај договора између Америке и Украјине – он је открио много дубље процесе који обликују глобалну будућност. Зеленски је можда био губитник тог дана, али оно што је његов наступ изазвао јесте покретање глобалних промена које ће имати дугорочне последице. Његова несмотреност и одбацивање америчких предлога само су убрзали процес слабљења америчког утицаја у Европи и оснаживања руске геополитичке позиције. Ако се нова америчка политика према Русији потврди у наредним месецима, свет који познајемо више неће постојати – започиње ера у којој Америка и Русија престају да буду непријатељи, а Европа остаје сама да се избори за своју будућност. Ко ће бити крајњи победник ових тектонских промена, остаје да се види. Али једно је сигурно – ништа више неће бити исто.
Текст и фотографија аутор Урош Марковић.