БОГОЉУБ КАРИЋ:ОТВОРЕНО ПИСМО МЕДИЈИМА

Поштовани уредници, новинари и власници медија,
Обраћам вам се не као политичар, већ као човек који је већ четири деценије учествовао у стварању прве приватне телевизије и штампаних медија у Србији и југоисточној Европи.
БК телевизија била је позната као „Телевизија отворених очију“. Није била савршена, али је имала једно једноставно правило: врата су била отворена за све. За власт и опозицију. За оне са којима се слажемо и за оне са којима се не слажемо.
Зато ме данас искрено чуди стање на нашем медијском небу.
После више од двадесет година, чини се да је Србија подељена не само политички, већ и медијски. Једни гледају једне телевизије, други друге. Једни верују једнима, други другима. А између њих остаје све мање простора за разговор.
Покрет Снага Србије БК одржао је конвенцију у Београду којој су присуствовале хиљаде грађана. Дошли су људи са својим супружницима, децом и унуцима. Нисмо организовали скуп против било кога. Нисмо ширили мржњу. Нисмо позивали на сукобе.
Говорили смо о породици.
Говорили смо о економији.
Говорили смо о останку младих у Србији.
Говорили смо о раду, развоју, миру и националном дијалогу.
Зато ме не чуди што је Радио-телевизија Србије и поједини медији, који су проценили да такав догађај заслужује да буде забележен и представљен грађанима Србије.
Али ме чуди што поједини други медији нису сматрали да је вредно да обавесте јавност да се таква конвенција одржала.
Не тражим привилегије.
Не тражим посебне услове.
ОТВОРЕНО ПИСМО МЕДИЈИМА СРБИЈЕ
Не тражим подршку.
Тражим само оно што би требало да буде природно у сваком демократском друштву — да грађани Србије имају право да виде, чују и процене различите идеје, програме и људе.
Ако се медији залажу за слободу говора, онда та слобода мора важити за све.
Ако се залажу за плурализам, онда плурализам не може важити само за оне са којима се слажемо.
Ако се залажу за демократију, онда она подразумева право грађана да чују и трећу, четврту или пету опцију, а не само две супротстављене стране.
Зато користим ову прилику да јавно позовем све телевизије, све новинаре и све уреднике у Србији:
Позовите ме.
Доћи ћу у било коју емисију.
Разговараћу са сваким новинаром.
Одговорићу на свако питање.
Не тражим унапред наклоност. Тражим само право на разговор.
Јер ако могу да разговарају државе које воде ратове, онда сигурно можемо разговарати и ми који живимо у истој земљи.
Србији данас нису потребни ратови и сукоби. Покрет Снага Србије – БК наступа са програмом економске револуције, отварања десет хиљада фабрика по моделу Аустрије, са БДП-ом не мањим од шестсто милијарди евра. Просечна плата три хиљаде евра и пензије хиљаду и по евра. Ми то знамо и можемо да остваримо и да искоренимо сиромаштво у нашој Србији. Самим тим је нејасно зашто не преносите саопштења са величанствене конвенције ПСС-БК у Београду.
Потребно нам је више дијалога.
Није нам потребно више подела.
Потребно нам је више разумевања.
Није нам потребно више непријатеља.
Потребно нам је више људи који ће једни друге саслушати.
Можемо мислити различито.
Можемо гласати различито.
Можемо се не слагати око много тога.
Али око једне ствари морали бисмо бити јединствени:
Србија је изнад свих наших разлика.