BOGOSLUŽENJA, ISPOVEST I PRIČEŠĆE U HRAMU VAZNESENJA GOSPODNJEG TOKOM STRASNE SEDMICE
25. april 2016. godine
Za sve vernike Srpske pravoslavne crkve koji su ušli u podvig pridržavanja Velikog Vaskršnjeg posta danas je počela takozvana Stradalna, Strasna ili Velika sedmica. Dani ove sedmice provode se u najstrožem postu bez ulja, izuzev Velikog četvrtka,koji se smatra prazničnim danom, jer je ovoga dana ustanovljena Sveta tajna Evharistije. Veliki petak je najtužniji dan – dan krsnog stradanja Gospodnjeg, a u subotu je post stroži nego inače, pa se ne koristi ulje.
Svaki bogoslužbeni dan Strasne sedmice ima svoju temu, pa će i u Sabornom hramu Čačka – hramu Vaznesenja Gospodnjeg, u toku ove sedmice službe biti posvećene događajima koji su prethodili Hristovom Vaskrsenju.
Raspored bogosluženja Strasne sedmice uhramu Vaznesenja Gospodnjeg u Čačku: Veliki ponedeljak
07.30 Sveta Liturgija Pređeosvećenih Darova
17.00 Malo povečerje
Veliki utorak
07.30 Sveta Liturgija Pređeosvećenih Darova
17.00 Malo povečerje
Velika sreda
07.30 Sveta Liturgija Pređeosvećenih Darova
17.00 Malo povečerje
Veliki četvrtak
07.30 Liturgija Svetog Vasilija Velikog
18.00 Veliko bdenije
Veliki petak
07.30 Carski časovi
16.00 Večernje i iznošenje Plaštanice
18.00 Oplakivanje Hrista (Opelo Hristovo)
Velika subota
07.00 Liturgija Svetog Vasilija Velikog
Vaskrsenje Hristovo – Pasha
23.00 Vaskrsno jutrenje
00.00 Sveta Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog
07.00 Sveta Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog
Vaskrs (Drugi dan)
08.30 Svečani doček Episkopa Žičkog Gospodina Justina
09.00 Sveta Arhijerejska Liturgija
Vaskrs (Treći dan)
07.30 Sveta Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog
Ponedeljak Strasne (Stradalne) sedmice posvećen je poslednjim događajima iz zemaljskog života Gospoda Isusa Hrista, uspomeni na Josifa, starozavetnog stradalnika, a služba ovoga dana posvećena je i prokletstvu smokve koju je Spasitelj zbog njene neplodnosti osudio da se osuši.
Utorak Strasne (Stradalne) sedmice svojom službom posvećen je jevanđelskom kazivanju ο deset devojaka, ο talantima i ο Strašnom Sudu.
Bogoslužbene himne na Veliku sredu govore ο ženi grešnici koja je mirom pomazala Isusa Hrista. Ovog dana prestaje se sa služenjem Pređeosvećene Liturgije.
Četvrtak Strasne (Stradalne) sedmice, u svojoj službi seća se sveštenog omivanja nogu Apostola od strane Spasitelja, Tajne večere, odnosno ustanovljenja Svete tajne Evharistije i natprirodne molitve i predaje Gospoda Isusa Hrista u ruke grešnika. Oplakujući početak Gospodnjih stradanja, Crkva se u isto vreme mistično raduje povodom ustanovljenja Svete Evharistije – tajne Hristovog Tela i Krvi, tajne Svetog Pričešća.
Petak Strasne (Stradalne) sedmice je dan krsnog stradanja Gospodnjeg. Tog dana Liturgija se ne služi zato što se na Liturgiji prinosi Bogu beskrvna žrtva, a na taj dan je Isus Hristos prineo sam sebe na žrtvu. Ovoga dana predviđen je najstroži post.
Velika subota posvećena je uspomeni na pogreb Gospoda Isusa Hrista i Njegov silazak u Ad. Velika subota je jedina subota u godini kada se post sastoji u suhojedenju.