Nalazite se ovde:Naslovna » Društvo » SVETAČNIK 1. MART

SVETAČNIK 1. MART

1. mart 2015.

SVETIH DVANAEST MUČENIKA – PAMFIL, PORFIRIJE I DRUGI

Svetih dvanaest mučenika postradaše u vreme cara Dioklecijana. Prvi iz njih, Pamfil, prezviter crkve u Kesariji Palestinskoj, čovek učen i blagočestiv, ispravi tekst Novog Zaveta od grešaka raznih prepisivača; sam prepisivaše ovu spasonosnu knjigu i davaše onima koji to željahu. Drugi bi đakon Valent, star godinama i sed mudrošću. On bi odličan poznavalac Svetog Pisma, i znađaše ovo gotovo naizust. Treći bi Pavle, muž čestan i ugledan, koji jednom pre toga bi bacan u oganj za Hrista. Uz to, još pet braće, po telu i duhu, rodom iz Misira, vraćahu se sa osude iz rudnika Kilikijskih u svoju otadžbinu, no na kapiji grada Kesarije rekoše da su hrišćani, zbog čega dođoše pred sud. Na pitanje kako im je ime, rekoše: „Neznabožačka imena koja nam je majka dala, odbacili smo i nazvali smo se Ilija, Isaija, Jeremija, Samuil i Danilo“. Na pitanje, odakle su, rekoše: „Iz Gornjeg Jerusalima“. Svi ovi biše posečeni, a s njima postrada i mladić Porfirije, koji potraži tela njihova da sahrani. Ovaj u ognju izgori. Još i Selevkije, koji priđe i poljubi mučenike pre nego mač pade na glavu njihovu. Selevkije pre toga bi oficir. Još i starac Teodul, sluga rimskog sudije, koji pri sprovodu poljubi jednoga mučenika. Najzad i Julijan, koji mrtva tela mučenička celivaše i hvaljaše ih. I tako dadoše malo za veliko, i jevtino za dragoceno, i smrtno za besmrtno, i preseliše se ka Gospodu 308. godine.

NEDELJA PRAVOSLAVLJA

U prvu nedelju Velikog posta proslavlja se Pobeda Pravoslavlja,u spomen na obnavljanje ikonopoštovanja u vreme carice Teodore 842. godine. U sabornim crkvama se toga dana posle Liturgije služi, „Čin Pravoslavlja“, koji se sastoji iz molebnog pojanja za obraćenje zabludelih, objavljivanja „anatema“ svim odstupnicima od istinske vere i sejačima lažnih učenja, „večnog spomena“ svim pobornicima Pravoslavlja i mnogoljetstvija svim vernim čedima Crkve i zaštitnicima svete vere. Ovo je veoma svečani čin i zato ga služi samo arhijerej uz veliko sabranje saslužitelja. U običnim parohijskim hramovima služi se samo prvi deo toga čina, koji sadrži molebnopojanje.

Služba svetome iz Mineja, čiji spomen padne u Nedelju Pravoslavlja, služi se u petak na povečerju (i uopšte, službe svetima iz Mineja, koji padnu u subote i nedelje svete Četrdesetnice, poju se u petak na povečerju).

 

O autoru

Broj objavljenih članaka : 26088

Postavite komentar

You must be logged in to post a comment.

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top